globalnin

amazon promo code

pizza hut offer

godaddy coupons

BALLINA

Ballina BALLINA

Kjo është çifutja e vetme që shtrëngoi duart me Hitlerin

  Hani Beg (86) ishte në shkollën fillore në Berlin, kur nazistët erdhën për familjen e saj në vitin 1943. Për fat të mirë ajo...

Historia tragjikomike e jetës mondane të motrave të Ahmet Zogut

Zogu pati gjashtë motra. Dy më të mëdhatë Adile e Nafije u martuan më herët, ndërsa e treta Senije gjatë qenies së tij në...

FOTOT e rralla, si ishte Durrësi në vitin 1914

“Dyrrah” sjell një koleksion të rrallë fotosh. Të gjitha i përkasin 6-mujorit të parë të vitit 1914 ku spikasin edhe ato të dom Nikollë...

Ja të vërtetat dhe legjendat e Fierit që nuk i dinit

Fieri, i quajtur në të kaluarën edhe si “qyteti i luleve”, ka një histori për të treguar. I konceptuar si një nyje tregtare, tashmë...

Arbana Xharra i përgjigjet Erdogan: Na pushtuat, nuk ishim dashnorë!

Gazetarja shqiptare nga Kosova, Arbana Xharra, i është përgjigjur përmes një letre të hapur presidentit turk Rexhep Erdogan në lidhje me marrëdhënjet dhe historisë...

“Ushtarët i mëshonin në kokë vajzës shqiptare 15 vjeçare derisa ia...

“Një vajzë shqiptare 15 vjeçare” – shkruan dr. Leonte – “ishte rrëmbyer dhe ishte dërguar në Kështjellën e Nishit. Ajo ishte e dyshimtë se...

Mediat angleze për herë të parë transmetojnë pamjet, kur sulmuesi mbi...

  Ky është momenti kur sulmuesi mbi urën e Londrës arrin me autoambulancë në spital për tretman, vetëm disa minuta pasi kryer një sulm terrorist...

Çka bisedoi Kurti me Mustafën në telefon?

  Liburn Aliu nga  Lëvizja Vetëvendosje, e ka përmendur edhe telefonatën e zhvilluar mes kryetarit Albin Kurti si dhe kryetarit të LDK-së Isa Mustafës. “Albin Kurti...

Vetëm këto vetura do të mund të importohen në Kosovë nga...

  Nga janari i 2018’ës, ndalohet importi i automjeteve me vjetërsi të pakufishme. Ligji i ri i nënshkruar tashmë nga presidenti ndalon importimin e veturave më...

Cilat ishin famijet arberore te Koperit apo Kapodistrias mesjetare? (Video)

Historia e familjeve arberore ne Koperin (Kapodistrian)mesjetare. Dukagjinasit, Brutet, Bratet, Brunet, Albaneset, Karpaçot… Pinjollet e famshem, pronat, karriera, historite e panjohura, dokumentat…Si mundet te...